Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2022!

Poděbrady budou tichým a zdravým městem i díky VŠB-TUO

Výzkumné energetické centrum VŠB – Technické univerzity Ostrava (VEC) se spolupodílí na projektu Tiché a zdravé město, který spustilo město Poděbrady.

Ten má změnit dosavadní praxi údržby tamějších travnatých ploch, a to díky sedmi robotickým sekačkám značky Husqvarna.

Robotické sekačky jsou  tiché a bezemisní, což dokázaly odborné studie Výzkumného energetického centra VŠB-TUO, které se týkaly zejména jejich hlučnosti a úspory energií. „Úspora energie u těchto robotických sekaček činí 3500 kWh za rok, snížení emisí CO2 se pohybuje v řádech 250 kilogramů za jeden rok,“ přibližuje výsledky studií zástupce ředitele VEC VŠB-TUO Zdeněk Neufinger. A zatímco hlučnost naftové nebo benzinové sekačky konkuruje sbíječce, zvuk robotických vozítek můžeme přirovnat k televizoru zapnutému na běžnou hlasitost.

Město si od sedmi robotů slibuje hned několik změn v pravidelné péči a údržbě poděbradských travnatých ploch - sekačky budou pracovat prakticky stále, posekaná tráva pak poslouží jako přirozené hnojivo pro další růst. Elektrický pohon sekaček pak zajistí zdravější prostředí v blízkosti lázeňské zóny.

Vloženo: 15. 7. 2021