Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2023!

Studijní program, který nemá obdoby: průmyslový design spojil dvě univerzity

Studijní program, který nemá obdoby: průmyslový design spojil dvě univerzity
VŠB – Technická univerzita Ostrava představuje čtyřletý bakalářský studijní program Průmyslový design, který studenty zavede nejprve na Univerzitu Palackého do Olomouce a po dvou letech na techniku do Ostravy.

Aby student za dobu svého studia vystřídal dvě české univerzity a zakusil život ve dvou městech, bylo doposud něco nevídaného. Studijní program Průmyslový design, který vznikl v jedinečné spolupráci VŠB – Technické univerzity Ostrava, Univerzity Palackého a jejich pěti fakult, zavedenou praxi mění. „V podstatě píšeme historii. Spolupráce dvou univerzit na vzniku studijního programu v tomto rozsahu je v Česku naprosto unikátní,“ je přesvědčen garant programu Radim Halama z Fakulty strojní, podle nějž byla k úspěchu akreditačního řízení za potřebí také velká míra synergie uvnitř samotné VŠB-TUO. Kromě strojařů se totiž na vzniku programu podílely fakulty stavební a materiálově-technologická. 

Studijní program Průmyslový design by měl vychovat špičkové designéry s kvalitními technickými znalostmi, kteří se uplatní v mnoha oblastech designu – od automobilového průmyslu přes 3D grafiku a modelování až po návrhy interiérů. První dva roky studenti stráví na Pedagogické a Filozofické fakultě UP v Olomouci, kde se naučí základním designérským dovednostem, poté se přesunou na VŠB-TUO ke studiu jedné ze tří specializací. Výuku Produktového designu bude mít na starosti především Fakulta strojní, Materiály a technologie pro design zajistí z velké části Fakulta materiálově-technologická a specializace Interiéry se ujmou zejména odborníci z Fakulty stavební.

  

Příprava nového studijního programu trvala tři roky a povedla se také díky podpoře z programu RE:START1,2, který umožnil nakoupit kvalitní vybavení k praktické výuce. „Pořídili jsme nové 3D tiskárny, lakovací a sušicí kabinu, CNC soustružnické centrum a vakuový lis s kompresorem. Zařízení studenti využijí k výrobě prototypů s vlastním designem, a to v reálném měřítku, které jim umožní zobrazit veškeré detaily,“ vysvětlil Radim Halama. 

Ke studiu ostravsko-olomouckého Průmyslového designu se budou moci zájemci hlásit ještě letos, a to ve druhém kole přijímacího řízení od půlky srpna do 9. září. Více informací o podmínkách přijímacího řízení a podrobnosti o programu, profilu absolventa a jeho uplatnění získají uchazeči na stránkách FS VŠB-TUO (fs.vsb.cz).

 

1. Projekt Technika pro budoucnost 2.0 – projekt ESF OPVVV r.č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_058/0010212

2. Projekt Infrastrukturní zajištění studijního programu Průmyslový design – projekt OPVVV ERDF r.č. CZ.02.2.67/0.0/0.0/18_059/0009936

 

Vloženo: 5. 8. 2021
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět