Při této příležitosti se mladí výzkumníci z VŠB-TUO setkali s kolegy z partnerské Sarajevské univerzity. Týmy spolupracují při rozvoji nasazení kvantových technologií pro zabezpečení síťového provozu v kampusových sítích, které se stále častěji ocitá v centru pozornosti nejen komerčních subjektů a odborné veřejnosti, ale rovněž bezpečnostních složek. To potvrzuje i organizace NATO, která celý projekt nejen zaštiťuje, ale i podporuje v rámci výzkumného programu SPS (Science for Peace and Security).
Náročné úkoly v rámci projektu QUANTUM5 lze řešit díky unikátnímu institucionálnímu zázemí VŠB-TUO zahrnujícímu jak technologie a znalosti v oblasti kvantové distribuce klíčů, tak i kampusové 5G sítě vč. milimetrových vln v 5G. V rámci workshopu proběhla např. ukázka praktického řešení šifrování v 5G core části s využitím kvantově distribuovaných klíčů (QKD). Tým VŠB-TUO implementoval SW šifrátor, který přes REST API získává klíče o délce 265 bitů z QKD uzlů a jeho propustnost dosahuje 6,5 Gbit/s šifrovaného provozu. Ze strany VŠB-TUO byly organizovány i další přednášky, ukázky a školení z oblasti kvantové a postkvantové kryptografie, to vše pak bylo doplněno diskuzí mezi výzkumnými týmy a výměnou zkušeností.
Projekt QUANTUM5 přispívá k bezpečnějším mobilním komunikacím, ukazuje možné přístupy ochrany přenosu dat v době kvantových počítačů a je podporován projektem NATO SPS G5894.