Univerzita přivítá soutěžící krajského kola 45. ročníku Středoškolské odborné činnosti. Kolo bude probíhat od 8,30 do 15 hod. v prostorách Univerzitní auly a Univerzitní knihovny VŠB-TUO.
Po slavnostním zahájení krajského kola SOČ se od 9 hod. rozběhnou jednotlivé sekce, 89 studentů bude letos obhajovat 69 prací. Výčet témat je ohromující a v krajském kole budou soutěžící prezentovat např. toto: Heronova fontána, Kulová zrcadla a optické klamy, Obsah vybraných kovů ve víně, Monitoring vybraných druhů vážek, Záhadný fenomén mechokoulí patagonských jezer, Sbírka pavouků z území Moravskoslezského kraje, Kontaminace zeleniny těžkými kovy, 3D Tisk keramiky, Mechanický betlém, Interakce s bitcoinovým protokolem, Meteostanice s vlastním serverem. Hlavním organizátorem krajského kola SOČ je Středisko volného času Korunka. Na VŠB-TUO akci pravidelně koordinuje Mgr. Markéta Janíková pod záštitou Katedry společenských věd VŠB-TUO.
VŠB – Technická univerzita Ostrava má i letos dvě želízka v ohni. V oboru STROJÍRENSTVÍ bude prezentovat tým studentů Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek s prací 3D tisk silikátových materiálů pod vedení doc. Ing. Hany Ovčačíkové, Ph.D. z Katedry tepelné techniky Fakulty materiálově-technologické. V oboru MATEMATIKA A STATISTIKA bude svou práci pod vedením doc. Mgr. Petra Kováře, Ph.D. z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky prezentovat student Gymnázia Hladnov. „Přínosy vzájemné spolupráce jsou veliké. Jde nejen o zvýšení úrovně znalostí studentů, o týmovou a tvůrčí práci, možnost prezentovat na celostátní i mezinárodní úrovni, ale také o navázání vztahů s univerzitním prostředím,“ hodnotí vedení studentů Hana Ovčačíková.
Pedagogové naší univerzity se dlouhodobě věnují studentům středních škol a připravují je na SOČ, ale i do jiných soutěží. V rámci programů Zlepši si techniku i Junior univerzity se studenti a jejich pedagogové mohou obracet na pracoviště Popularizace, které je propojí s mentory v daném oboru. Významných úspěchů v minulosti dosáhli se svými svěřenci prof. RNDr. Jiří Bouchala, Ph.D., doc. Mgr. Petr Kovář, Ph.D., doc. Mgr. Petr Vodstrčil, Ph.D. z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky, doc. Ing. arch. Eva Špačková, Ph.D. z Katedry architektury Fakulty stavební. Někteří kolegové spolupracují jako předsedové a členové poroty: Mgr. Markéta Janíková z Katedry společenských věd, doc. Ing. Oldřich Sucharda, Ph.D. z Katedry stavebních hmot a diagnostiky staveb FAST, Mgr. Petr Otipka, Ph.D. z Katedry matematiky a deskriptivní geometrie FS, Ing. Jan Gebauer, Ph.D. z Katedry automatizační techniky a řízení FS. Studentské práce hodnotí také další zástupci univerzit, firem, Střediska volného času a středních a základních škol.