Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Krajské kolo Středoškolské odborné činnosti na VŠB-TUO

Krajské kolo Středoškolské odborné činnosti na VŠB-TUO
Více než 80 středoškolských studentů Moravskoslezského kraje bude v pátek 5. 5. 2023 obhajovat své práce v osmnácti oborech (od matematiky přes zdravotnictví, ochranu životního prostředí, zdravotnictví, informatiku až po pedagogiku či historii).

Univerzita přivítá soutěžící krajského kola 45. ročníku Středoškolské odborné činnosti. Kolo bude probíhat od 8,30 do 15 hod. v prostorách Univerzitní auly a Univerzitní knihovny VŠB-TUO.

Po slavnostním zahájení krajského kola SOČ se od 9 hod. rozběhnou jednotlivé sekce, 89 studentů bude letos obhajovat 69 prací. Výčet témat je ohromující a v krajském kole budou soutěžící prezentovat např. toto: Heronova fontána, Kulová zrcadla a optické klamy, Obsah vybraných kovů ve víně, Monitoring vybraných druhů vážek, Záhadný fenomén mechokoulí patagonských jezer, Sbírka pavouků z území Moravskoslezského kraje, Kontaminace zeleniny těžkými kovy, 3D Tisk keramiky, Mechanický betlém, Interakce s bitcoinovým protokolem, Meteostanice s vlastním serverem. Hlavním organizátorem krajského kola SOČ je Středisko volného času Korunka. Na VŠB-TUO akci pravidelně koordinuje Mgr. Markéta Janíková pod záštitou Katedry společenských věd VŠB-TUO.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má i letos dvě želízka v ohni. V oboru STROJÍRENSTVÍ bude prezentovat tým studentů Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek s prací 3D tisk silikátových materiálů pod vedení doc. Ing. Hany Ovčačíkové, Ph.D. z Katedry tepelné techniky Fakulty materiálově-technologické. V oboru MATEMATIKA A STATISTIKA bude svou práci pod vedením doc. Mgr. Petra Kováře, Ph.D. z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky prezentovat student Gymnázia Hladnov. „Přínosy vzájemné spolupráce jsou veliké. Jde nejen o zvýšení úrovně znalostí studentů, o týmovou a tvůrčí práci, možnost prezentovat na celostátní i mezinárodní úrovni, ale také o navázání vztahů s univerzitním prostředím,“ hodnotí vedení studentů Hana Ovčačíková.

Pedagogové naší univerzity se dlouhodobě věnují studentům středních škol a připravují je na SOČ, ale i do jiných soutěží. V rámci programů Zlepši si techniku i Junior univerzity se studenti a jejich pedagogové mohou obracet na pracoviště Popularizace, které je propojí s mentory v daném oboru. Významných úspěchů v minulosti dosáhli se svými svěřenci prof. RNDr. Jiří Bouchala, Ph.D., doc. Mgr. Petr Kovář, Ph.D., doc. Mgr. Petr Vodstrčil, Ph.D. z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky, doc. Ing. arch. Eva Špačková, Ph.D. z Katedry architektury Fakulty stavební. Někteří kolegové spolupracují jako předsedové a členové poroty: Mgr. Markéta Janíková z Katedry společenských věd, doc. Ing. Oldřich Sucharda, Ph.D. z Katedry stavebních hmot a diagnostiky staveb FAST, Mgr. Petr Otipka, Ph.D. z Katedry matematiky a deskriptivní geometrie FS, Ing. Jan Gebauer, Ph.D. z Katedry automatizační techniky a řízení FS. Studentské práce hodnotí také další zástupci univerzit, firem, Střediska volného času a středních a základních škol.

Vloženo: 2. 5. 2023
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět