Od roku 2018 je pro studenty SŚ a ZŠ organizován Prototypovou laboratoří CPIT Katedry Kybernetiky a BMI FEI VŠB-TUO kroužek Elektromobilita. Spolupráce s KAIPAN a Horizon Educational je náplní k postupné realizaci a ověřování parametrů alternativních pohonů s bateriemi a vodíkovými palivovými články. Aktivity ale nemají jen výukový a demonstrační charakter, významným je zde i soutěžní náboj. Soutěžní tým Volt@ge dlouhodobě vedený Tomášem Rajdusem a Bohumilem Horákem podporovaný Horizon Educational, KAIPAN, Nadací Unipetrol a Hyundai a současným Projektem Interreg VA Česká republika – Polsko se dlouhodobě účastní soutěže H2GP (H2 Grand Prix). V roce 2020 tým vybojoval prvenství v České republice. Žáci a studenti tak prokazují nejen úroveň nabytých znalostí, zkušeností a dovedností, ale i organizovanosti a schopnosti tyto přenášet do praxe.
V soutěži H2GP je cílem využití znalostí, zkušeností a dovedností při sestavení RC modelu napájeného hybridní soustavou chemické baterie a vodíkového palivového článku a následně prokázání jeho vlastností při soutěži. Každý ze soutěžních týmů má k dispozici stejné množství energie (v bateriích a vodíkových nádržích - hydrosticích) se kterou musí nakládat co nejhospodárněji a dojet co největší vzdálenost (co největší počet okruhů na soutěžní trati). Dalo by se usoudit, že pomalá vozidla budou mít velmi nízkou spotřebu energie. Soutěž je ale velmi dynamická, nejen díky mládí pilotů, a soutěžní kola s časy pod 10s nejsou výjimkou.
Přípravě na předkolo H2GP 2023 předcházela dlouhodobá příprava s provozními testy soutěžního prototypu realizovanými díky podpoře v Atletickém tunelu Vítkovice. Velkou motivací pro celý soutěžní a organizační tým je možnost účasti na světovém šampionátu, který je v roce 2023 plánován v USA.
Předkolo soutěže H2GP bylo v letošním roce organizováno v Sedlčanech. Tým byl vylosován pro nedělní soutěž 14. 5. 2023, ve které se umístil po čtyřhodinovém boji na 3. místě. Celkově, v rámci dvoudenního klání se tým umístil nájezdem 1002 kol na čtvrtém místě a postoupil s dalšími 17 týmy do celostátního kola plánovaného na 30. 5. 2023 v ostravském Trojhalí Karolína.
Tým ve spolupráci s pedagogickou fakultou UP Olomouc Mgr. Radimem Děrdou a s podporou projektu Interreg V-A Česká republika – Polsko organizuje workshopy pro středoškolské týmy zaměřené na manipulaci s vodíkem, metalhydridovými vodíkovými zásobníky a řízením palivového článku v soutěžním vozidle. Nejbližší termín workshopu je plánován v období organizované Letní školy Interreg na čtvrtek 22. 6. 2023.