Po letech znovu na univerzitě: Zlatá a Diamantová promoce bude hostit absolventy z Bolívie

VŠB – Technická univerzita Ostrava přivítá v pátek 22. září v Univerzitní aule své absolventy z let 1963 a 1973. Ti studovali na Hornicko-geologické fakultě, Fakultě materiálově-technologické, Fakultě strojní a dorazí letos i z jiných kontinentů.

Ve stejný den univerzita odhalí také stopu svého významného absolventa. Zlatá promoce a Diamantová promoce jsou na VŠB-TUO již tradiční akcí. Absolventi se i tentokrát sejdou v prostorách Univerzitní auly, kde za přítomnosti vedení univerzity a děkanek a děkana tří zmíněných fakult převezmou z rukou rektora, prof. Václava Snášela, pamětní diplom. Po padesáti a šedesáti letech obléknou slavnostní talár a vyhodí čepici do vzduchu.

Účastníci Zlaté a Diamantové promoce často jezdí přes celou republiku, mnohdy také ze zahraničí, aby se slavnostní promoce zúčastnili. „Účast na letošní Zlaté promoci potvrdili také naši zahraniční absolventi, kteří studovali na přelomu 60. a 70. let na Hutnické fakultě (dnes Fakulta materiálově-technologická) díky stipendiu z Mezinárodního svazu studentstva, Roberto Guzman Sanchez a Terrazas Cástulo Nunez. Oba pocházejí z Bolívie a dorazí i se svými rodinami,“ přibližuje organizátorka akce Jana Harvišová. Mezi účastníky Diamantové promoce bude Ferdinand Christopher Kuznik, absolvent Fakulty báňského strojnictví, který emigroval do Spojených států, kde dále studoval a nyní žije ve Švýcarsku.

Den před slavnostní promocí se koná komentovaná prohlídka prostor univerzity. „Fakulta materiálově-technologická připravuje prohlídku nových prostor StudentCar a laboratoře mikroskopu. Fakulta strojní představí absolventům motorovou zkušebnu, halu obrábění a vodní paprsek a Centrum 3D tisku PROTOLAB. Absolventi si mohou prohlédnout sbírky v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného. Exkurze bude zakončena v Planetáriu Ostrava,“ říká Jana Harvišová.

Kromě Zlaté a Diamantové promoce organizuje univerzita předposlední zářijový pátek Stopu absolventa. Ta se bude letos konat již podesáté. „Letos na Chodníku slávy odhalíme stopu prof. Ing. Romana Šejnohy, DrSc., který svá studia na naší Hutnické fakultě ukončil v roce 1950. Pan profesor oslaví už 96. narozeniny,“ dodává Harvišová.

Zlatá a Diamantová promoce se řadí mezi slavnostní promoční události, které jsou určeny absolventům VŠB-TUO po padesáti a šedesáti letech od jejich řádných promocí. Akce je oblíbená nejen u absolventů, ale i vedení univerzity.

Vloženo: 18. 9. 2023