Návštěvníci tak odkrývali skrze workshopy, přednášky nebo science show tajemství mnohých vědních oborů a to ve všech koutech ČR.
První říjnový pátek oživila Noc vědců hned 80 institucích vědeckého, vzdělávacího nebo popularizačního zaměření. Letošní tajemnou noc si nenechalo ujít rekordních bezmála 80 tisíc malých i velkých zájemců o vědu. A opravdu bylo z čeho vybírat: „Letos jsme na webu pro celou republiku zaznamenali hned přes 2 tisíce událostí a o tajemno nebyla nouze. Ohromná pozornost ze strany veřejnosti nám dokazuje, že lidé mají o vědu opravdu zájem a má smysl jim širokou programovou nabídku připravovat,” uvádí za ostravský koordinátorský tým Petra Halíková, mluvčí VŠB - Technické univerzity Ostrava.
Letošní rekordní Noc vědců přilákala například do budov Univerzity Karlovy dvakrát tolik lidí než v loňském roce, jak upozornila Helena Láznička, koordinátorka akce za UK. „Noc vědců na UK byla rekordní, a to jak z hlediska počtu programů, tak z hlediska počtu návštěvníků. Celkově jsme připravili přes sto položek programu. Pestrou nabídku návštěvníci zřejmě ocenili, protože na akce z dílny UK jich přišlo šest tisíc, což je téměř o polovinu víc, než loni.”
Vyšší návštěvnost zaznamenali také na Základní škole Humpolec, Hradská. „Radost a zvídavost v dětských očích, spokojenost rodičů, napětí, dobrodružství, překvapení, to všechno jsme zažívali na naší 6. Noci vědců. Stále ji navštěvuje více a více lidí a ohlasy jsou jen pozitivní,” uvádí zástupkyně ředitele základní školy Lucie Brabcová. Vysokou návštěvnost hlásí i Česká zemědělská univerzita, Gymnázium ve Slaném nebo třeba Ostravská univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci.
„Pořadatelé se každoročně snaží naplnit požadavky svého publika a prezentovanou vědu i doprovodný program přizpůsobují na základě zpětné vazby z minulých let. Na některých místech proto přidávali hojně odborné přednášky, jinde naopak posílili program pro děti, navyšovali kapacity občerstvení nebo tlumočili program do českého znakového jazyka. Věřím, že i proto každoročně Noc vědců opakovaně baví naše publikum, které se navíc rozšiřuje,” zmiňuje za národní koordinátory Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora Noci vědců. Jako příklad může posloužit Univerzita Karlova, kde si připravili program hned v pěti jazycích: češtině, slovenštině, angličtině, ukrajinštině a ve zmíněném českém znakovém jazyce. Tlumočení do českého znakového jazyka nabídla také Univerzita Hradec Králové nebo Masarykova univerzita v Brně.
Nouze letos nebyla ani o nové pořadatele, mezi nimi byl například i Mikrobiologický ústav AV ČR, kde hned poprvé zaznamenali velký zájem veřejnosti. „Hodně jsme se báli a nedokázali predikovat návštěvnost. Naše poloha na Praze 4 je z pohledu celého města hodně okrajová a s krkolomnou dostupností MHD. Proto jsme byli velmi mile potěšení a překvapení takovou návštěvností a zájmem. Pro naše popularizátory to bylo moc fajn, mnozí se takové akce také zúčastnili poprvé a myslím, že je to velmi pozitivně nabudilo ke spolupráci na dalších popularizačních akcích,” neskrývá nadšení Tamara Mašatová z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nově se otevřela také budova Fakulta managementu Vysoké školy ekonomické v Jindřichově Hradci a na mapě organizátorů se objevila i nová města a obce jako například Přerov, Hlubočky nebo Přáslavice.
Nocí vědců to v tuto chvíli pro mnohé pořadatele nekončí, protože do 15. října probíhá hlasování o Českého VŠEVĚDa 2023, což je popularizační soutěž Noci vědců. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Hlasování probíhá zde.
O Noci vědců
Noc vědců zastřešuje už pošesté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do akce se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice.
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení a podobně. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
O soutěži Český VŠEVĚD
Český VŠEVĚD je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.