Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Titul Českého VŠEVĚDa zůstává v Ostravě, tentokrát ho vybojoval Oldřich Motyka z VŠB – Technické univerzity Ostrava se svou kytkou Hugem

Titul Českého VŠEVĚDa zůstává v Ostravě, tentokrát ho vybojoval Oldřich Motyka z VŠB  –  Technické univerzity Ostrava se svou kytkou Hugem
Ve středu 6. prosince se na půdě Ostravské univerzity odehrálo finále celorepublikové popularizační soutěže Český VŠEVĚD. Z šesti vědců a vědkyň, kteří během finálového večera bojovali o vítězství, si divácké srdce získal a vyhrál Oldřich Motyka z VŠB – Technické univerzity Ostrava se svou kytkou Hugem.

Právě rostliny a tajemství, která ukrývají a neumí nám říct, byla předmětem jeho stand up vystoupení. Druhé místo obsadil šestnáctiletý brněnský gymnazista Simon Klinga z Education42morow a na třetí místo dosáhla zástupkyně Ústavu geoniky AV ČR Kristýna Schuchová.

Druhý ročník popularizační soutěže Český VŠEVĚD přinesl koktejl vědy, stand-upu a slam poetry. Různorodá popularizační témata se nesla celým finálovým večerem a třebaže byli všichni vědci a vědkyně skvěle připraveni, titul Českého VŠEVĚDa patří pouze jednomu z šestice finalistů a finalistek.

„Soutěžící si velmi cenili školení, kde se dozvěděli třeba to, jak zahájit své vystoupení, v jaké fázi přijít s vtipem nebo kdy je čas na gradaci příběhu. Bylo ale neuvěřitelné, jak se všichni finalisté v průběhu všech školení podporovali, pomáhali a vzájemně si radili. Celou dobu nebyla cítit žádná rivalita,” hodnotí atmosféru mezi soutěžícími manažerka národního koordinátora Noci vědců, Jitřenka Navrátilová.

To potvrzuje také vítěz letošního finále Českého VŠEVĚDa Oldřich Motyka: „Celý ten proces a organizace kolem soutěže byla naprosto úžasná a chtěl bych vypíchnout, že jsem se ve finále nemohl ocitnout s lepšími pěti lidmi”. Radost z vítězství vědec z VŠB – Technické univerzity Ostrava neskrýval. „Extrémně si toho vážím, jsem rád, že jsem vyhrál, ale všichni si to zasloužili. Vlastně je moje vítězství trochu nespravedlivé, protože jsem zapomněl text,” přiznává Oldřich Motyka. Diváci ale i přesto zhodnotili jeho vystoupení jako to nejlepší.

Hned na druhé příčce se umístil mladý brněnský gymnazista Simon Klinga se svým vesmírným tématem Výlet za miliardu a na třetí místo dosáhla zástupkyně Ústavu geoniky AV ČR Kristýna Schuchová a její výprava za netopýry v dolech, které pojmenovala Zapomenuté podzemí.

Soutěž Český VŠEVĚD tímto zůstává v Ostravě, kde se uskuteční i příští finálový boj, tentokrát na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava. 
 

V rámci národní podívané Noci vědců si vystoupení ve stylu slam poetry připravili celkem 3 vědkyně a 3 vědci z různých koutů České republiky: Jitka Burešová (Technická univerzita v Liberci), Jan Exner (Univerzita Karlova), Simon Klinga (Education42morow), Kateřina Mikulcová (Ostravská univerzita), Oldřich Motyka (VŠB – Technická univerzita Ostrava) a Kristýna Schuchová (Akademie věd ČR). Všechna jejich vystoupení budou na přelomu roku dostupná ze záznamu.

 Na jaře měli popularizátoři a popularizátorky z celé republiky příležitost přihlásit se do soutěže Český VŠEVĚD. Zájem projevilo 31 vědců a vědkyň, kteří museli splnit několik kritérií: video natočené na mobilní telefon o stopáži do 150 vteřin, bez střihu a na téma Tajemství. Půl roku pak sbírali jednotlivé hlasy veřejnosti, přičemž do složení finálové šestice zasáhla také odborná čtyřčlenná porota složená z Vladimíra Piskaly z redakce vědy České televize a tří loňských finalistů VŠEVĚDa. V listopadu absolvovala finálová šestice třídenní školení dovednosti v science slamu, aby se s popularizačním formátem dobře seznámili a s pomocí lektora si své vystoupení do detailu připravili.

Český VŠEVĚD je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.
 

Vloženo: 7. 12. 2023
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět