VŠB-TUO spolu se svými partnery uspěla u Evropské komise s projektem U!REKA

VŠB – Technická univerzita Ostrava získala spolu s partnery z konsorcia U!REKA podporu v rámci iniciativy Evropské univerzity. Evropská komise v letošním kole výzvy obdržela 39 žádostí, z nichž vybrala 7 nových aliancí. Projekt U!REKA Shift ocenila 88 body ze 100.

Cílem projektu U!REKA Shift je dlouhodobá strategická spolupráce na integraci vzdělávání a výzkumu. Projekt se zaměřuje na udržitelný, lidský a inkluzivní přechod ke klimaticky neutrálním a inteligentním městům. Univerzity budou spolupracovat v oblasti vzdělávání, společně vytvoří nové vzdělávací obory v bakalářském, magisterském i doktorském stupni studia, kurzy pro studenty i veřejnost a připraví mobility pro studenty a zaměstnance. Spolupracovat budou i v oblastech vědy a výzkumu ve třech společných výzkumných centrech. „Těší mě, že jsme byli zařazeni mezi vybrané evropské univerzity, které v tomto programu uspěly. Doposud v něm figurovaly pouze čtyři největší české univerzity,“ říká o úspěchu Igor Ivan, prorektor pro strategii a spolupráci, jež přípravu projektu vedl.

Projektem VŠB-TUO zviditelňuje také Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava, které je spolu s Moravskoslezským inovačním centrem asociovaným partnerem konsorcia. „Protože se projekt U!REKA zabývá zejména třemi oblastmi, a to chytrými a udržitelnými městy, přechodem k cirkulární společnosti a inovativními modely správy a zapojení občanů, bylo pro nás důležité se zapojit a sdílet s ostatními městy napříč Evropou zkušenosti a znalosti,“ vysvětluje Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora statutárního města Ostrava pro vzdělávání, inovace a digitalizaci. Vedení města chce, aby se Ostrava do roku 2030 více přiblížila světu, lidem a přírodě. „Vidíme ji jako sebevědomé evropské město, jež bude přitahovat mladé, talentované a pracovité jednotlivce,“ dodává Andrea Hoffmannová, která věří, že VŠB-TUO městu prostřednictvím projektu U!REKA Shift může pomoci dosáhnout stanovených cílů.

Projekt U!REKA Shift připravilo konsorcium U!REKA, které kromě VŠB-TUO tvoří univerzity z Německa, Nizozemska, Velké Británie, Belgie, Finska a Portugalska. Projekt bude zahájen 1. ledna 2024 a poběží čtyři roky. Aliance byla založena v roce 2016, rozšířila se v roce 2019 a nyní zahrnuje přibližně 123 000 studentů a 11 000 zaměstnanců. Evropské univerzity jsou ambiciózní projekt, který povede k univerzitám budoucnosti. Cílem iniciativy je podpora evropských hodnot a identity i revoluce v kvalitě a konkurenceschopnosti evropského vysokého školství. Více informací o konsorciu naleznete na stránce  www.ureka.eu.

Vloženo: 11. 12. 2023