VŠB-TUO otevírá hned několik nových studijních programů, reaguje tak na poptávku ze strany firem

První kolo přijímacího řízení na VŠB – Technickou univerzitu Ostrava, jedinou technicky zaměřenou vysokou školu v Moravskoslezském kraji, je v plném proudu.

Uchazeči a uchazečky si mohou vybírat z mnoha již zavedených studijních programů, anebo si vybrat z nově akreditovaných. Přihlášky ke studiu VŠB-TUO přijímá v rámci prvního kola do konce března 2024.

Univerzita v bakalářském stupni studia nově akreditovala hned několik studijních programů. Zájemcům o studium se tak například otevře možnost studovat Ekonomii nebo Inovace a design zdravotnických prostředků. „Během studia budou studenti pod vedením nejen odborníků z praxe pocházet všemi etapami vývoje zdravotnických prostředků, od nápadu a návrhu samotného výrobku až po jeho zkoušení a uvedení na trh,“ říká k novému oboru na Fakultě materiálově-technologické Lukáš Peter, její proděkan pro spolupráci s průmyslem.  Nově akreditovaný program Ekonomie naopak navazuje na dlouholetou tradici oboru Národní hospodářství, který téměř tři dekády produkoval velice kvalitní absolventy s širokými znalostmi ekonomie, hospodářské politiky a příbuzných disciplín. „Nově akreditovaný program je do značné míry inovovaný, odráží nejnovější trendy ve vzdělávání v oblasti ekonomických disciplín, reflektuje požadavky současných studentů a uchazečů a bere v potaz současnou situaci na trhu práce v Česku i Evropě, a to včetně poptávky po absolventech ekonomických oborů ze strany zaměstnavatelů,“ vysvětluje Zuzana Kučerová, která je garantkou programu.

Ještě v letošním akademickém roce se studenti a studentky budou moci hlásit i na studijní program Inteligentní doprava a logistika na Fakultě strojní nebo studijní program revitalizace posthornické krajiny, který otevírá Hornicko-geologická fakulta. Do budoucna se otevře také multidisciplinární obor Chytré a zelené budovy v cirkulárním stavitelství na Fakultě stavební. „Reagujeme na poptávku na trhu práce a nabízíme studijní programy nebo vyučované předměty, o které je ze strany zaměstnavatelů velký zájem. Cítíme v této rovině velkou zodpovědnost vůči regionu a průmyslu obecně,“ vysvětluje Václav Snášel, rektor univerzity. Největší zájem mají uchazeči o informatiku, ekonomiku a management, strojírenství, stavební inženýrství, architekturu a stavitelství, marketing nebo technickou bezpečnost osob a majetku.

Středoškoláci i vysokoškoláci se mohli s nabídkou studijních programů seznámit v rámci lednových Dnů otevřených dveří, u nichž univerzita evidovala o téměř o třetinu větší zájem než v předchozím roce. „Osobní kontakt s uchazeči je pro nás důležitý, se středními školami jsme v kontaktu neustále, exkurze na vybraných naší univerzity pracovištích jsou velice využívané,“ říká rektor VŠB-TUO a dodává: „naši absolventi mají výbornou uplatnitelnost, ze strany firem je po nich obrovská poptávka. Je proto třeba myslet do budoucna.“ O uplatnitelnosti absolventů/propojení školy s praxí VŠB-TUO vypovídá také její každoroční umístění na předních příčkách v anketě Škola doporučená zaměstnavateli, kde v minulých dvou letech brala prvenství.

Vloženo: 19. 2. 2024