Green Light Startup Show vyhrála revoluční technologie vytápění

Již druhou dekádou se na univerzitní půdě VŠB-TUO představují startupové projekty. Jedenáctý ročník Green Light Startup Show ovládl projekt Fop System Romana Fojtíka, který představil revoluční řešení vytápění domů.

Porota ocenila také projekt MedTech Edu zaměřený na legislativní procesy pro zdravotnické prostředky a studentskou samoobslužnou prodejnu Dorm Market.

Startup Show začala letos netradičně již v 8 hodin networkovou snídaní, na kterou navázaly diskuse u třech kulatých stolů. Návštěvníci mohli debatovat na témata s Jakubem Gondkem z firmy Ollies, Filipem Finglem, bývalým ředitelem společnosti Dáme jídlo nebo krizovým manažerem Janem Hanušem.

Další součástí programu byly Lady stories s Darinou Ermisovou, majitelkou značky Dara bags a Petrou Orságovou, majitelkou značky La Tulia, které sdílely své zkušenosti o podnikání na mateřské dovolené. Odpoledne zahájilo vystoupení kvarteta SaxOffOn, na které navázal Veletrh startupů. Hned poté následovala beseda Jana Hanuše s Josefem Benešem, CEO Stavario o tom, že podnikání přináší nejen řadu překážek a neúspěchů ale hlavně příležitostí. Neméně zajímavá byla beseda Filipa Fingla a Ctirada Sáry o tom, jak začít stavět úspěšný startup. Moderování se i letos zhostil Lukáš Ščurek, známý jako DJ Lowa.

Jako zlatý hřeb večera vystoupilo 5 projektů letošního akcelerátoru, které bojovaly o finanční výhru a prezentovaly své projekty. Vyhlášeni byli celkem 3 vítězové. Hlavní cenu 100 000 Kč věnoval Moravskoslezský kraj Romanu Fojtíkovi a jeho týmu FOP System za projekt s technologií nekonečného ohřevu domů a panelových bytů. FOP vyhrál také cenu rektora věnovanou Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava v hodnotě 50 000 Kč.

2. místo obsadila Kamila Walková s online platformou MedTechEdu v hodnotě 50 000 Kč.  Poslední výhru 25 000 Kč od Moravskoslezského kraje získal projekt samoobslužné prodejny na kolejích Dorm Market. Překvapením večera byla speciální cena za neuvěřitelný pokrok, kterou věnovala společnost NEODAT a vyhrála ji studentka střední školy Veronika Hývnarová se svým projektem Víkendové tábory.

„Gratuluji oceněným, ale také všem ostatním účastníkům, kteří svůj projekt v rámci akce představili. Každý nový nápad, každý inovační impulz náš region potřebuje, stejně jako odvážné lidi, kteří se rozhodnou napnout síly a pokusit se své vize realizovat. Toto nasazení posiluje transformační proces, ve kterém se Moravskoslezský kraj nachází. Od těžkého průmyslu se překláníme k nejmodernějším technologiím, usilujeme o dynamičtější rozvoj regionu tak, aby byl atraktivnější, udržitelnější a nabízel nové zajímavé možnosti pro občany i investory,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková, která na akci osobně předávala ocenění.

Green Light je akcelerační program na podporu podnikání. Za deset let se do něj přihlásilo již 524 projektů a samotou Startup Show absolvovalo 80 z nich a přes 67 % účastníků akcelerátoru stále podniká. Organizátorem programu Green Light je VŠB – Technická univerzita Ostrava. Program je realizován díky podpoře Moravskoslezského kraje a mnoha dalších podporovatelů.

Všechny projekty najdete na www.greenlight.vsb.cz.

Vloženo: 5. 4. 2024