Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Zjistěte, jak bohatá je ostravská příroda. Začíná celosvětová výzva City Nature Challenge!

Zjistěte, jak bohatá je ostravská příroda. Začíná celosvětová výzva City Nature Challenge!
Ostravské muzeum se společně partnery zapojilo do celosvětového soutěžního projektu v pozorování městské přírody — City Nature Challenge, který začíná v pátek 26. dubna. Po Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském Hradišti tak bude Ostrava dalším českým městem, které bude mapovat přírodu na svém území.

Prostřednictvím mobilní aplikace iNaturalist může veřejnost fotografovat rostliny, živočichy i houby ve svém okolí a soutěžit s dalšími městy z celého světa o největší počet pozorování přírody nahraných do aplikace. Získané záznamy pozorování přírody navíc dále využijí vědci z celého světa. 

Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest v České republice, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Praha, Brno, Ostrava, Uherskohradišťsko, České Budějovice a Veselsko tak vyzývají všechny milovníky přírody, fanoušky vědy a lidi všech věkových kategorií i vzdělání, aby od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotili volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a svá pozorování nahrávali do bezplatné aplikace iNaturalist. Pozorovat přírodu bude možné jednotlivě i společně, čeští organizátoři připravili řadu akcí pro veřejnost od přírodovědných vycházek až po pozorování ptactva nebo noční pozorování hmyzu. Záznamy pozorování přírody následně využívají vědci po celém světě pro nejrůznější účely. V roce 2023 bylo publikováno 890 vědeckých článků využívajících data z platformy iNaturalist, od studie o včelách v městském prostředí až po revizi globální biogeografie rostlin. Tato data pomáhají odborníkům vytvářet rozhodnutí v oblasti ochrany přírody, která lidem umožňují koexistovat s přírodou kolem nich a vnímat se jako její součást, nikoli mimo ni.

Hlavním cílem projektu City Nature Challenge je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá. Výzva odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst. Do loňského ročníku se jich přihlásilo již více než 400.

V České republice se projekt koná od roku 2018 díky Národnímu muzeu, které dodnes zaštiťuje organizátory v dalších městech, která se průběžně zapojují napříč Českou republikou. V Ostravě se projekt díky iniciativě Ostravského muzea, které je ve městě hlavním organizátorem, uskuteční poprvé. Kromě Prahy a Ostravy se projektu v České republice účastní Brno, kde projekt zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, Uherské Hradiště s Univerzitou Tomáše Bati – Fakultou logistiky a krizového řízení, Biologické centrum AV ČR, v.v.i. v Českých Budějovicích a Veselsko. Obyvatelé těchto českých měst mají díky projektu jedinečnou možnost ukázat světu, že si přírody ve svém okolí váží, chrání ji a mají chuť ji objevovat.

Ostravské muzeum si společně s partnerskými organizacemi připravilo v těchto dnech doprovodný program pro všechny milovníky přírody, kteří mají chuť objevovat a poznávat živou přírodu ve svém městě. Doprovodný program odstartuje v pátek 26. dubna od 16 hodin expedicí do „městské divočiny“ s doktorkou Hanou Švehlákovou z VŠB – Technické univerzity Ostrava. V sobotu 27. dubna bude možné již od brzkých ranních hodin zjistit „Kdo to zpívá?“ s ornitology ze Slezské ornitologické společnosti, kteří se vydají na jarní vycházku zaměřenou na poznávání ptactva v ostravské přírodě nebo poté od 8 hodin na ornitologickou procházku do obecního lesa U Hůry s odborníky z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a Slezské ornitologické společnosti. Od 10 hodin dopoledne začne procházka s pozorováním přírody v areálu zoologické zahrady s ekoložkou Markétou Cichou. Sobotní odpoledne bude od 14 hodin patřit komentované vycházce za přírodními krásami haldy Ema s botaničkou Hanou Režnarovou a geoložkou Evou Mertovou z Ostravského muzea. Víkendové pozorování zakončí botanická exkurze po městských parcích v neděli 27. dubna od 14 hodin.

Od úterý 30. dubna do neděle 5. května pak bude online komunita upřesňovat identifikaci druhů a v pondělí 6. května bude vyhlášen celkový počet pozorování a nejzajímavějších snímků ze všech koutů planety.

Praktické informace:

City Nature Challenge 2024 se koná od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna 2024.

Akce je realizována s podporou statutárního města Ostravy a za účasti partnerů: VŠB – Technické univerzity Ostrava, Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, ZOO Ostrava, Slezské ornitologické společnosti a Střediska volného času Korunka Ostrava.


Webová stránka City Nature Challenge Česká republika: https://citynaturechallenge.cz/

Globální webová stránka: https://citynaturechallenge.org/ 

Aplikace iNaturalist: https://www.inaturalist.org/

 

Vloženo: 23. 4. 2024
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět