Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Snové obrazy malířky Kláry Sedlo se staly inspirací pro umělou inteligenci

Netradiční spojení umění a vědy nabídne nová výstava malířky Kláry Sedlo v ostravské Galerii FEIKA na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. Výstava ukáže fascinující interakci mezi lidskou tvořivostí a nejmodernějšími technologiemi.

Unikátní výstava „Metamorfózy umění: Klára Sedlo a umělá inteligence v dialogu“ vznikla díky spolupráci malířky s předním českým kybernetikem Radkem Martinkem, proděkanem pro vědu a výzkum na Fakultě elektrotechniky a informatiky. „Tvorbu Kláry Sedlo znám velmi dobře, její obrazy se mi líbí, a tak jsem ji oslovil s nápadem udělat výstavu, kde se propojí tradiční umění se současnými technologiemi umělé inteligence. Chtěli jsme zjistit, jak se tyto dva světy mohou ovlivňovat a inspirovat,“ řekl Radek Martinek.

Olejomalby malířky Kláry Sedlo se vyznačují bohatou paletou barev, působí snově, pracují s pocity a jsou inspirovány především její vlastní představivostí. Sama říká, že do obrazů promítá svůj vnitřní svět a tvoří je z velké části podvědomě. Proč se tedy rozhodla propojit svůj kreativní svět s moderní technologií? „Umělá inteligence je v současné době mezi umělci velké téma. Zasahuje do našich životů, často dostáváme otázky, zda nám technologie pomáhají a poskytují nápady. Mně tedy ne, mám dostatečně velkou fantazii, obrazy vyjadřují mé vlastní pocity a vnímání světa. Bylo ovšem zajímavé pustit se do konfrontace s AI. Na výstavě chci ukázat, že umělá inteligence se inspirovala mými obrazy, nebylo to naopak,“ vysvětluje Klára Sedlo.

Na ostravskou výstavu nakonec vybrala 19 obrazů z různého období své tvorby a s rozdílnou tematikou. Velmi často se jedná o díla s duchovním přesahem. Vědci je nechali zanalyzovat umělou inteligencí, která popsala každý obraz a nabídla vlastní interpretaci. Na základě těchto informací opět s pomocí AI vznikl obraz nový. Vedle originálních děl malířky tak návštěvníci uvidí digitální reprodukce obrazů společně s popisem vytvořeným umělou inteligencí. Texty ukazují, jak stroj „vidí a rozumí umění“, a nabízejí nový úhel pohledu.

„Zjistila jsem, že umělá inteligence pracuje s obrazem skutečně jinak. V mé tvorbě jsou velmi často zásadní myšlenky znázorněny subtilní formou. A tyto důležité detaily AI úplně přehlédla, prostě je vynechala. Stále je to jen stroj, kterému schází prožitky člověka v reálném světě, a nedokáže nás nahradit,“ dodává malířka.

Výstava tak není jen přehlídkou obrazů, věnuje se i vztahům mezi lidskou fantazií, tvořivostí, strojovou interpretací, současnými možnostmi a limity umělé inteligence v umění.

V Galerii FEIKA bude expozice „Metamorfózy umění: Klára Sedlo a umělá inteligence v dialogu“ k vidění od 4. září do 31. října. Seznámit se s tvorbou malířky mohou také návštěvníci festivalu Art & Science, který se na VŠB-TUO koná 5. září. 
 1000

O autorce: 

Klára Sedlo vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze. Ve svých obrazech zpodobňuje mysteriózní, snové až surreálné vize. Svá díla vystavuje v České republice i v zahraničí. Stala se finalistkou mezinárodních cen BBA Art Prize 2019 a Mostyn Open 21. Je zastoupena ve více než stovce soukromých sbírek.

 

O Galerii FEIKA:

Galerie FEIKA se nachází v moderních prostorách budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Galerie je pro veřejnost volně přístupná od 8 do 18 hod (kromě víkendu).

Vloženo: 29. 8. 2024
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět