Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Jaká bude Noc vědců v Moravskoslezském kraji? Rozpohybuje mechanické srdce, naservíruje vesmírnou kuchyni nebo přenese do virtuální reality

I v Moravskoslezském kraji se poslední zářijová páteční noc promění v jedinečnou oslavu vědy. Hned devět organizátorů otevře své brány veřejnosti, mezi nimi budou všechny severomoravské veřejné vysoké školy: Ostravská univerzita, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Slezská univerzita v Opavě, ale i další vědecko-výzkumná a vzdělávací pracoviště.

V Ostravě je to Moravskoslezská vědecká knihovna, Národní zemědělské muzeum nebo Svět techniky. V podhůří Beskyd mezinárodní park tmavé oblohy, nově se k Noci vědců připojují také gymnázia ve Frýdku-Místku a Opavě. Děti, teenageři i dospělí se mohou těšit na to, že vědu zažijí ze všech možných úhlů. Vstup na všechny akce Noci vědců je po celý večer zdarma.

V posledním trojročí se vědci podívali na zoubek ČASU, zkoumali VŠEMI SMYSLY a zároveň odhalili mnohá TAJEMSTVÍ. Do výčtu skvělých témat přidáváme letošní PROMĚNU, která odkazuje ke stému výročí od smrti spisovatele Franze Kafky. Příznačná vědecká symbolika se vztahuje také k datu 27. září. „Traduje se, že 27. září 1905 poslal Albert Einstein do časopisu Annalen der Physik článek se vzorcem E = mc², který doslova proměnil svět tehdejší vědy. Je hezká souhra okolností, že letošní ročník Noci vědců na téma Proměna se uskuteční právě v tento den,“ říká Dana Kardová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, členka týmu národního koordinátora Noci vědců 2024.

Česká Noc vědců je jednou z největších v Evropě. Moravskoslezský kraj drží laťku vysoko

V rámci pestrého programu Noci vědců na návštěvníky čeká nespočet chytré zábavy. Z nabídky si mohou vybrat workshopy, vědecké hry, kvízy nebo oblíbené únikové hry, komentované prohlídky, besedy, výstavy či promítání.

Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava se na programu podílí dvě výzkumná centra, planetárium, geologický pavilon a sedm fakult. S jednou z nich, s Fakultou elektrotechniky a informatiky, okusí návštěvníci technologickou budoucnost na vlastní kůži – mechanické srdce nebo model CT pomáhají lékařům zachraňovat životy.

Při Ostravské univerzitě své brány otevře mimo jiné inovativní porodní sál s porodním simulátorem pro autentické procvičování porodních scénářů. Návštěvníky Noci vědců seznámí s nefarmakologickými metodami u porodu, které se stávají stále populárnější alternativou k tradičním lékařským zásahům. V biologické laboratoři pozorujte toxické látky a zkoumejte jejich vliv na životaschopnost bakterií, rostlin i živočichů.

Vědkyně a vědci ze Slezské univerzity v Opavě malým i velkým nasadí headsety, všechny se zájmem vypraví do fascinujícího světa virtuální reality a pro pozorování oblohy nadchnou nejen beznadějné romantické duše. V pátek 27. září, tedy právě na Noc vědců, proletí kometa přísluním a pozorování noční oblohy z astronomické observatoře WHOO bude udivovat.

Šifrovací hra, kryptex, otevřené makerspace dílny s LEGO roboty, 3D tiskárnou nebo 3D perem, nové přednášky na různá témata od psychologie přes strojového učení, po historii a proměny v módním průmyslu. To je Noc vědců v Moravskoslezské knihovně v Ostravě.

Svět techniky zve mimo jiné na speciální večerní science show nebo do alchymistické laboratoře. Performeři Světa techniky si připravují nejrůznější chemické pokusy, které budou publikum nejen vzdělávat, ale především bavit.

V areálu Dolní oblasti Vítkovice svůj program připravuje i Národní zemědělské muzeum, hosty zve nejen na ochutnávku za studena chmelené IPY a přednášku o pivní kultuře. Ti nejmenší si v mezičase budou moct vyrobit amulety z pravěkých korálků.

 Noc vědců se letos poprvé uskuteční také na gymnáziích v Opavě a Frýdku-Místku. Modelace v programu Geogebra nadchne jistě i ty, kteří matematice v letech školou povinných neholdovali. Na proměny její výuky se zaměří právě na Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.  Mendelovo gymnázium v Opavě pro návštěvníky otevře své chemické, biologické a fyzikální laboratoře, vědecké experimenty si zde děti i dospělí vyzkouší na vlastní kůži. 

Beskydská oblast tmavé oblohy přesvědčí hosty, že nebe plné hvězd je dechberoucí. Pozorování oblohy doprovodí i několik přednášek, které metamorfózy fenomenální oblohy vysvětlí.

Česká Noc vědců je jednou z největších v Evropě

Noc vědců se v Česku koná od roku 2005, a to jako součást European Researchers’ Night – celoevropské akce podporované Evropskou unií s cílem propojit vědu a společnost a zvýšit zájem mladých lidí o vědu. Evropská noc vědců se koná ve 23 zemích, přičemž česká Noc vědců patří co do rozsahu k těm nejvýznamnějším.

Po několika úspěšných letech, kdy Noc vědců organizačně zajišťovaly ostravské univerzity, přebraly letos štafetu národního koordinátora Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci.

V letošním roce byla Noc vědců podpořena programem Marie Skłodowska Curie Actions s projektem METAMORPHOSIS v rámci výzvy HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01.

 

Vloženo: 25. 9. 2024
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět