Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Poslední zářijový pátek patřil vědě. Pořadatelé v Moravskoslezském kraji hlásí bezmála patnáct tisíc návštěvníků

V pátek 27. září vědou ožilo v našem kraji osmadvacet vědeckých i vzdělávacích budov, některé z nich své brány otevřely veřejnosti výjimečně jen u příležitosti velmi oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců.

Návštěvníci proplouvali laboratořemi, přednáškovými sály, zastavovali se i na chodbách nebo před budovami, věda skutečně prostoupila každý kout. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu byl vítaný.

Interaktivní program ve všech zapojených městech našeho kraje nabídl proměny v lékařských, společenských, technických i přírodních vědních oblastech. Jak se proměnila medicína a chápání lidského těla? Jak probíhá psychologická proměna člověka v průběhu života? Jak proměnila umělá inteligence naši společnost? Proměny robotických laboratoří? Setkání s našimi vědci všem rozvířilo mysl, návštěvníci hledali a mnohdy také našli odpovědi nejen na výše zmíněné otázky, ptali se dál, zkoumali a zajímali se.  „Obrovská pozornost ze strany veřejnosti nám dokazuje, že lidé mají o vědu opravdu zájem a má smysl programovou nabídku připravovat,” uvádí Dita Ondrejková, mluvčí Ostravské univerzity.

Letošní téma Proměna přilákalo téměř patnáct tisíc návštěvníků od Opavy po Staré Hamry.  „I s ohledem na dva nové organizátory jsme očekávali letos vyšší návštěvnost, přesto jsme velmi mile překvapeni. Těší nás především to, že se nám stále vrací skalní fanoušci, ale také to, že se nám daří oslovovat další nové návštěvníky,“ uvádí komentář k celkové návštěvnosti v Moravskoslezském kraji koordinátorka krajského hnízda Jitřenka Weiss.  

Nouze letos nebyla ani o nové pořadatele, konkrétně se jednalo o Mendelovo gymnázium v Opavě a Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. „Měli jsme obavy a nedokázali predikovat návštěvnost. V pátek po skončení nám spadl kámen ze srdce, byli jsme velmi mile potěšeni a překvapení takovou návštěvností a zájmem. Jsme pozitivně motivovaní na organizaci dalšího ročníku,“ neskrývá své nadšení Petra Konvičková, koordinátorka Noci vědců ve Frýdku-Místku.

Slovy „svět se mění, cítím to ve vodě, cítím to ve vzduchu. Mnohé, co bylo, je ztraceno. Mnohé je změněno k nepoznání,“ představuje online program Oldřich Motyka, Český Vševěd 2023, biolog vyučující environmentální inženýry a nanotechnology na VŠB – Technické Univerzitě Ostrava. O pár chvil později pokračuje frází „v kapse nosíme mobilní telefony, co mají větší výpočetní kapacitu než počítače, co dostaly Louise Armstronga na Měsíc a stejně nám to není dost. Kam nás zavede budoucnost, není jasné.” Přijměte jeho pozvání na zhlédnutí jedenáctiminutového videa, které je krásnou tečkou za programem Noci vědců 2024. Video je k zhlédnutí na webu www.nocvedcu.cz/organizace/vsb-technicka-univerzita-ostrava až do konce roku.

 

O Noci vědců

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení a podobně. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

 

Vloženo: 11. 10. 2024
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět