Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Výročí 50 let od úmrtí profesora Engliše

16. 6. 2011 Aktuality
Dne 13. 6. 2011 uplynulo 50 let od úmrtí prof. Karla Engliše v obci Hrabyně.

Připomeňme si, že prof. Karel Engliš si během svého života dokázal vybudovat pověst uznávaného a respektovaného národohospodář, jehož „renomé" přesahovalo hranice tehdejšího Československa.

Významně se podílel spolu s Aloisem Rašínem na měnové reformě poválečného Československa. Působil jako ministr financí v šesti vládách, v letech 1920–1931, a poté v období 1934–1938 jako guvernér Národní banky československé. Naše koruna se tehdy stala uznávanou měnou jak v rámci evropských států, tak pro československé občany a podniky. Byl při vzniku a stal se prvním rektorem druhé české Masarykovy univerzity v Brně, a v letech 1947–1948 byl rektorem Univerzity Karlovy v Praze.

Své získané zkušenosti vtělil a tím pádem zanechal pro další generace v celé řadě publikací s národohospodářskou tématikou (např. dvoudílná Soustava národního hospodářství nebo Finanční věda), ale věnované také diskusím k filosofickým otázkám (např. Malá logika nebo Věčné ideály lidstva). Známé jsou jeho koncentrované myšlenky, které jsou platné i v dnešní době, jako např. ty z knihy Malá finanční věda:

„Jsme povinni sdělit budoucí generaci své vědomosti nabyté dlouhou zkušeností, aby se vyvarovala chyb, které byly našimi učiteli."

„Vládě demokratické působí největší obtíže, že správcové veřejných zájmů nedovedou se při jejich správě povznésti nad své zájmy soukromé nebo stranické, anebo že prostě nerozumějí problémům, před které jsou postaveni. Obojí demokracii diskredituje a přece není spásy mimo demokracii. Demokracie vyžaduje tedy charakterů a vzdělání".

nebo své výmluvné motto, které měl na úmrtním oznámení:

„Kdo sloužíš vlasti, odměny nečekej".

U těchto citátů, vytesaných na kamenech památníku prof. Karla Engliše v obci Hrabyně, postála 13. 6. 2011 v den 50. výročí úmrtí K. Engliše malá skupinka lidí. Zástupce Ekonomické fakulty VŠB – TU Ostrava, doc. Milan Sekanina, CSc., jménem děkanky prof. Dr. Ing. Dany Dluhošové, zástupce Nadačního fondu Karla Engliše při Ekonomické fakultě, Ing. Jan Malinovský, Ph.D., starostka obce Hrabyně, Zdeňka Jordánová a členové rady obce zde a pak u hrobu K. Engliše položili kytice uznání jeho dílu a životním postojům. Naději na pokračování ve vzpomínání na K. Engliše vyjádřili položením věnce také žáci místní základní školy. U této příležitosti se zástupci těchto tři institucí dohodli na postupu k převzetí rodinného knižního fondu pana profesora a jeho umístění v prostorách Ekonomické fakulty VŠB – TU Ostrava anebo v obci Hrabyně.

13. 6. t.r. tak byl završen tzv. „rok prof. Karla Engliše", který započal 17. 8. 2010, kdy se v obci Hrabyně u příležitosti 130 let od jeho narození v Hrabyni, konalo slavnostní setkání rodinných příslušníků, čelných představitelů univerzit, mezi nimiž byl i rektor VŠB – TU Ostrava, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. , starostové okolních obcí a měst, doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a další zástupci bank a institucí. V rámci tohoto roku byl na počest prof. Karla Engliše vydán pamětní trojlist, uspořádána studentská soutěž na Ekonomické fakultě a k vydání je připravována publikace s odbornými statěmi současných ekonomů, historiků a představitelů nejen obce Hrabyně.

Autoři:
Ing. Jan Malinovský, Ph.D.
Doc. PhDr.PaedDr. Sekanina Milan, CSc.

Foto:
Mgr. Martina Krpcová


Zástupci Ekonomické fakulty a starostka obce Hrabyně při uctění památky Karla Engliše


Pomník s citáty Prof. Judr. Karla Engliše


Pokládání kytic na pomník profesora Engliše


Doc. Sekanina u hrobu Karla Engliše