Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 28. 8. 2016!

Laboratoř sypkých hmot vyvinula šnekový dopravník

Laboratoř sypkých hmot vyvinula šnekový dopravník
V Laboratoři sypkých hmot VŠB-TUO vznikají zásluhou studentů a mladých vědeckých pracovníků cenné technické patenty. Některé se teď uplatnily i v Cementárně Mokrá.

Cílem bylo vyrobit pro Cementárnu Mokrá chladič na principu svislého šnekového dopravníku se zcela netypickou kombinací dopravní kapacity a výkonu chlazení. Všichni si byli jisti, že obří, jedenáct metrů vysoký chladič bude fungovat. Přesto si vydechli, když se letos v červenci poprvé bez potíží rozjel. "Bylo úžasné koukat, jak to, co jsme modelovali, najednou žije v reálu," vypráví Jiří Rozbroj (člen Centra ENET), čerstvý absolvent doktorského studia na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava. Šnekové dopravníky partikulárních - nebo jednodušeji méně přesně sypkých - hmot byly tématem jeho disertační práce.

Podle svého šéfa, profesora Jiřího Zegzulky (Centrum ENET, Fakulta strojní), zaplnila Laboratoř sypkých hmot díru na "vědeckém" trhu už zhruba před patnácti lety. "Jsme v České republice jediní, kdo se zabývá výzkumem chování partikulárních hmot. S podporou Centra ENET máme k dispozici matematické modely toho, co dělají sypké hmoty při různém druhu pohybu. Několik našich technických řešení už je patentováno, některé patenty jsme využili i při nynější spolupráci s firmou DSD Dostál," líčí Jiří Zegzulka pyšně, když představuje svou partu studentů i mladých absolventů doktorského studia. Při práci na šnekovém dopravníku pomáhali i studenti dalších oborů, například z katedry mechaniky. Multioborová spolupráce je v mnoha případech nezbytná.

Upraveno dle článku, který vyšel v Hospodářských novinách dne 20. srpna 2014.

Vloženo: 29. 8. 2014
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět