Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Největší vystavená sbírka geodetických přístrojů a pomůcek v Evropě zpřístupněna

20. 5. 2016 Aktuality
Moravské kartografické centrum Velké Opatovice a Institut geodézie a důlního měřictví Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava představili unikátní sbírku geodetických přístrojů a pomůcek.
Největší vystavená sbírka geodetických přístrojů a pomůcek v Evropě zpřístupněna

Dne 20. května 2016 byla v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích slavnostně zahájena výstava nové expozice Moravského kartografického centra. Jedná se o unikátní sbírku geodetických přístrojů a pomůcek akademika Čechury, jež je jedna z největší v celé Evropě. 

Slavnostního zahájení se učastnili významní představitelé Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava, v čele s proděkanem pro legislativu JUDr. Alexanderem Királym, Ph.D., jež je v současné době pověřen vedením fakulty, doc. Ing. Hanou Staňkovou, Ph.D., proděkankou pro rozvoj a v neposlední řade s doc. Ing. Pavlem Černotou, Ph.D., vedoucím Institutu geodézie a důlního měřictví.

Mezi další osobnosti, jež se vernisáže účastnili, byli starostka města Velké Opatovice Ing. Kateřina Gerbrichová, prof. RNDr. Milan Konečný, CSc. z geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Mgr. Radko Martínek, člen senátu Parlamentu České republiky. 

Sbírka jež mapuje vývoj důlního měřictví byla pro expozici připravována téměř celý rok, pod odborným vedením Ing. Gabriely Ovesné z Institutu geodézie a důlního měřictví Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava. 


"Šlo o nesmírně zajímavou výstavu, a velmi si vážím setkání s takovou osobností, jakou je Radko Martínek." řekl pověřený děkan Alexander Király. Senátor Radko Martínek je členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí i Podvýboru pro dopravu a energetiku. "Věřím, že nejen naše setkání, ale i dohodnutá spolupráce budou pokračovat", dodal Király. 

http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/300-let-hornictvi-kartograficke-centrum-predstavilo-unikatni-sbirku-20160521.html