Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Autoři

  • Ing. Roman Gábor, Ph.D.
  • prof. Ing. Jana Seidlerová, CSc.
  • Ing. Klára Drobíková, Ph.D.

Popis problému

Automobilový průmysl a nejen ten klade vysoké nároky na kvalitu povrchové úpravy výrobků pro zajištění maximální funkčnosti a životnosti. Zejména se jedná o firmy působící v automobilovém a leteckém průmyslu, které v současné době využívají hliníkové slitiny bez povrchové úpravy nebo jsou eloxovány. Eloxování je obecně náchylné na mechanické poškození, díky čemuž může docházek k postupné degradaci hliníku a jeho slitin v místě, kde je poškozena povrchová úprava. Pomocí technologie mikroobloukové anodické oxidace přinášíme na trh inovativní keramickou povrchovou úpravu jako náhradu za současně běžně dostupné technologie.

Popis technologie

Mikrooblouková anodická oxidace „Spark anodization“ jako náhrada technologie chromeloxu při dosažení požadovaných zvýšených mechanických vlastností a korozní odolnosti plně vyhovuje dnešním standardům kladeným z průmyslu při dosažení nízkých provozních nákladů a ekologického provozu technologie. Díky této metodě lze připravit porézní keramickou vrstvu na různých slitinách AL - Si.

Inovace/přínos

  • vysoká odolnost proti otěru
  • stabilní korozní ochrana
  • možnost vytvoření keramické vrstvy na tvarově složitých površích

Chcete s námi spolupracovat?
Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o navázání partnerství? Kontaktujte nás.