Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 28. 10. 2020!

Porubské koleje VŠB-TUO slaví 50 let

Porubské koleje VŠB-TUO slaví 50 let
Slavnostně byly otevřeny 7. září 1967 jako jedny z nejmodernějších vysokoškolských kolejí v republice. 

Porubské koleje jsou druhým domovem studentů Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava již 50 let. Slavnostně byly otevřeny 7. září 1967 jako jedny z nejmodernějších a nejkomplexnějších vysokoškolských kolejí v republice. 

Koleje jsou přechodným domovem tisíce studentů, kteří studují na naší univerzitě. „Studentů máme nyní méně. Nejvíc jich bylo v roce 2006/2007, kdy dokonce musela zasedat ubytovací komise, která o přidělení koleje rozhodovala. Důležitá pro nás nebyla vzdálenost bydliště, ale čas dojezdu na univerzitu,“ přibližuje práci ubytovací komise Ing. Jozefa Koptová z útvaru Ubytovacích a stravovacích služeb VŠB-TUO. 

„V současné době na kolejích bydlí 2350 studentů. Z toho 1223 studentů je z České republiky, 412 ze Slovenské republiky a 714 ze zahraničí, z více než 55 zemí. Máme studenty například z Číny, Španělska, Portugalska, Turecka, Indie, Singapuru, Malajsie nebo Ruska,“ doplňuje Ing. Koptová. 

Studenti mají rok od roku vyšší nároky na bydlení, největší zájem je o budovu B, která je kompletně zrekonstruovaná. „Do budoucna plánujeme rekonstrukci dalších budov a sportovišť v areálu kolejí,“ dodává Jozefa Koptová. Studenti už nemají zájem o sdílené pokoje. Chtějí mít pokoj sami pro sebe, čemuž se správa kolejí snaží vyhovět. Letos bylo připraveno ubytování pro 3074 osob. Dalších 120 míst je v sousedícím Hotelu Garni, který je certifikován na úroveň *** . 

Nejčastější požadavky studentů, jsou např. vzít si s sebou svého zvířecího mazlíčka a u studentů z Asie mít rýžovar na pokoji.  „Chceme vyhovět všem, ale někdy to zkrátka nelze,“ vysvětluje Ing. Koptová. Areál kolejí neslouží jen k ubytování, studenti zde mohou najít jak sportovní vyžití, tak dva hudební kluby Vrtule a T2. Stravování zajišťují budety a velmi oblíbená pizzerie.

Dříve byly porubské koleje VŠB-TUO centrem studentského Majálesu a navštívil je i prezident Václav Havel. Při příležitosti 50. výročí otevření kolejí najdete na budově B malou výstavu, kde jsou fotky z archivu i současnosti – jak koleje vypadaly a jaké jsou teď.

Vloženo: 27. 10. 2017
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět