Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Sexuální obtěžování lze definovat jako nevhodné a nevítané chování se sexuálním podtextem.

V širokém vymezení lze považovat za sexuální obtěžování takové chování, které splňuje následující tři podmínky:

  1. chování má sexuální povahu nebo se týká skutečnosti, že daný člověk je ženou, či mužem,
  2. chování je nevyžádané a nechtěné,
  3. chování má negativní dopady na lidskou důstojnost či životní pohodu obtěžované osoby.

Může mít různé podoby, například:

  • nevhodné komentáře (komentování vzhledu, sexuální orientace nebo partnerského života, nevhodné vtipy o sexu),
  • nevítaná sexuální pozornost,
  • přednostní zacházení nebo příslib přednostního zacházení výměnou za svolení se sexuální interakcí,
  • nevítaný vizuální kontakt, jako jsou žádostivé pohledy, či „šilhání“ do výstřihu,
  • nevyžádané sexuální návrhy, zejména opakované,
  • sexuální vydírání nebo nátlak (např. lepší podmínky u zkoušky nebo na pracovišti),
  • ponižující, zahanbující, sugestivní, urážející, vulgární či oplzlé poznámky,
  • nevyžádané dotyky.

Pokud se stanete obětí sexuálního obtěžování na univerzitě, jsme připraveni s Vámi tuto situaci řešit tak, aby se minimalizoval negativní dopad na Vaše studium nebo práci. Jakoukoliv formu obtěžování byste měl/a začít řešit co nejdříve po vzniku této situace, abyste zabránil/a jejímu opakování nebo dalšímu vývoji. Můžete využít neformálního způsobu řešení situace či formálního způsobu řešení situace.

Jste-li přesvědčen/a, že došlo nebo dochází k sexuálnímu obtěžování, doporučujeme Vám, abyste to jasně a nejlépe písemnou formou sdělil/a tomu, kdo obtěžuje, a tímto způsobem vyjádřil/a, že toto jednání je nepřijatelné. Popis událostí by měl být nehodnotící a co nejdetailnější včetně dat, míst, svědků a popisu události. Dále je vhodné popsat, jaké dopady pro Vás události měly, zkuste popsat své pocity, které ve Vás nevhodné chování vyvolalo a navrhněte další postup, formulujte svou představu o změně chování obtěžující osoby. Dále Vám doporučujeme, abyste si vedl/a pečlivé písemné záznamy o obtěžování a abyste v tom pokračoval/a dokud se situace nevyřeší.

Obraťte se na někoho blízkého. Někdy pomůže si o problému alespoň promluvit.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete situaci řešit sám/sama, můžete zvolit některý z formálních způsobů řešení situace.

  1. Můžete se spojit s ombudsmankou a domluvit se s ní na dalším postupu. Pro první kontakt s ombudsmankou využijte e-mail .
  2. Pokud jste zaměstnanec nebo zaměstnankyně, můžete se obrátit na svého nadřízeného nebo svou nadřízenou. Můžete podat oficiální stížnost dle směrnice Vyřizování stížností, podnětů, oznámení a petic, ostatních stížností.
  3. Pokud jste student nebo studentka, můžete se spojit s Poradenským centrem, které nabízí psychologické poradenství pro studenty a studentky. Bližší informace a kontaktní e-mail naleznete na stránkách https://www.vsb.cz/cs/o-univerzite/poradenske-sluzby/poradenske-centrum/psychologicke-poradenstvi/.
  4. Můžete se obrátit na Etickou komisi, která posuzuje podněty související s dodržováním morálních hodnot shrnutých v Etickém kodexu, který mj. deklaruje, že všichni zaměstnanci a zaměstnankyně i studenti a studentky se staví proti všem projevům zneužívání postavení i dalším formám bossingu, stejně jako proti sexuálnímu nátlaku nebo obtěžování. Postup podání podnětu je uveden v Jednacím řádu Etické komise, v článku 4.
  5. V závažných případech se můžete obrátit na Policii České republiky.