Skip to main content
Skip header
Report expired on 31. 7. 2015!

Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou se otevřelo veřejnosti

Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou se otevřelo veřejnosti
Slavnostní přestřižení pásky v Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou se uskutečnilo v sobotu 9. 5. 2015.

Akce se konala v rámci Mezinárodního sympozia 2015 pod záštitou hejtmana moravskoslezského kraje Miroslava Nováka. Pořadatelem této významné události bylo Středisko volného času v Budišově nad Budišovkou, přízpěvková organizace. Otevření se zůčastnila řada významných hostů, mezi nimiž byl i zástupce Moravskosleského kraje PaedDr. Vlastislav Kuchař, starostové a zastupitelé z okolních obcí, ale také zástupci z HGF VŠB-TUO.

Mezinárodní sympozium 2015 na téma: "Krajina břidlice, geologické, hospodářské a kulturní dědictví Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů" se realizovalo v termínu 8. – 10. května 2015, kdy v pátek proběhla prohlídka města Budišova nad Budišovkou a večer se uskutečnilo neformální setkání účastníků. Sobotní program byl napěchován bohatým programem. Nejprve se slavnostně otevřelo Muzeum břidlice, po té následovala prohlídka muzea s průvodci a byla zde ukázka štípání břidlice. Celé odpoledne bylo ve znamení vystoupení hostů s referáty přednesené českými i zahraničními odborníky v místním kulturním domě. Po přednáškách následovala exkurze autobusem do Krajiny břidlice. Účastníci společně navštívili zaniklé lázně Jánské koupele, Imaginárium břidlice Mokřinky (jedná se o miniexpozici, která se zabývá historii dobývání břidlice v Zálužné, jež je přibližena na velkoplošných fotografiích, videích a zvucích) a naučnou stezsku Dědictví břidlice v Zálužné. Po té nasledoval společenský program s hudebním vystoupením brněnské alternativní skupiny Květy. Neděle se nesla v duchu autobusové exkurze na lokality těžby břidlice a na další zajímavosti z Vojenského výcvikového prostoru Libavá.

Z odborných přednášek jste mohli zaslechnout zajímavosti na téma „Technologie dovývání břidlice v Nízkém Jeseníku". Přednášku měl absolvent Geovědního a montánního turismu na HGF VŠB-TUO Bc. Karol Šmehil. Nebo jste se mohli dozvědět údaje „O významu datování tufitů z Krásných Louček pro geologii Nízkého Jeseník". Tuto velmi zajímavou rozpravu vedl doc. Ing. Jakub Jirásek, Ph. D. pedagog z Institutu geologického inženýrství na HGF VŠB-TUO. Dále byly předneseny přednášky na téma: „Využití břidlice v architektuře z pohledu památkáře", přednášku měla Kateřina Skalíková, „Střechy pokryté břidlicí", kterou přednesla Elžbieta Wijas Ggocholska, „Pokrývačské břidlice, její charakter, historie a využítí" poreferoval ji Kryzstof Szopa, „Život v břidlicovém podzemí", kterou pronesl Jiří Šafár a mnoho dalších.

Muzeum v Budišově nad Budišovkou vzniklo v roce 1996 jako Městské muzeum v budově bývalého barokního mlýna. Expozice dokumentuje těžbu břidlic, což má vést k osvětě a obnově břidlicového průmyslu a řemeslné výroby z břidlic. Nová expozice byla budována v letech 2013-2015, kdy došlo k rozsáhlé reinstalaci muzejních expozic. Muzeum bylo přejmenováno na Muzeum břidlice a otevřeno 1. dubna 2015. Autorem expozic Muzea břidlice a projektu Krajiny břidlice je Lumír Moučka. Z těch nejzajímavějších exponátů zde můžete najít unikátní dřevěné důlní vozíky, které byly zachráněny ze zatopených lomů. Také zde můžete vidět jedinečnou paleontologickou sbírku. Paleontologické vzorky byly zapůjčeny z Geologického pavilonu Františka Pošepného z HGF VŠB-TUO. Expozice byla rozšířena o výstavu v prvním patře a o exteriérové sbírky v přilehlé zahradě. V rámci otevření venkovních expozic probíhal křest hudbeního nástroje břidlofonu při doprovodu hudební skupiny Květy.

Součástí projetku Krajiny břilice jsou i naučné stezky. Hlavní spojovací a naučnou síť tvoří Břidlicová stezka, která se zabývá převážně dobýváním břidlice a prochází mnoha krásnými lokalitami bývalé těžby. Další stezkou stejného zaměření je stezka Dědictví břidlice. Informace na různá témata poskytuje Čermákova stezka, která se točí kolem řeky Moravice u Davidova mlýna a podobně stezka Moravice vycházející z Podhradí. Stezky jsou určeny pěším turistům i cyklistům. Velice doporučuji k navštívení těchto lokalit.

Zdař Bůh!

Foto a text: Kateřina Polínková, doktorand oboru Hornictví a hornická geomechanika na HGF VŠB-TUO

Created: 25. 5. 2015
Category:  News
Department: 542 - Department of Mining Engineering and Safety
Back