Skip to main content
Skip header
Report expired on 31. 10. 2021!

Letošní Noc vědců opět překonala návštěvnost loňského ročníku

Letošní Noc vědců opět překonala návštěvnost loňského ročníku

Letošní ročník Noci vědců v celém Česku navštívilo rekordních 67 tisíc lidí. Pořadatelům se tak o 7 tisíc návštěvníků podařilo překonat loňská čísla. Ti mohli letos zažít nezapomenutelný večer na půdě univerzit, vědeckých pracovišť, science center nebo i gymnázií a základních škol. A vůbec poprvé si mohli program vybrat z nového celonárodního webu a z aplikace pro chytré telefony. 

Nocí vědců letos ožilo na 35 měst v celém Česku. Návštěvníci mohli hned na 167 místech vybírat z bohatého programu na téma Šetrně k planetě. Od 17. do 22. hodiny tak lidé zažili přednášky, workshopy, komentované prohlídky, science-shows, filmové projekce, experimenty nebo setkání s vědci. Zájem návštěvníků byl i díky bohaté nabídce rekordní.

"Napočítali jsme 67 tisíc návštěvníků, což jen potvrzuje, že věda má moc přitáhnout davy podobně jako monstrózní koncerty velkých hvězd. Oproti loňsku máme nárůst návštěvnosti zhruba o 10 %, což je pro nás odměna a zároveň i závazek do budoucích let, abychom zkusili přilákat ještě víc lidí,“ říká za národního koordinátora Noci vědců Adam Soustružník z Ostravské univerzity.

Organizátoři se snažili hlavní ekologické téma lidem přiblížit z různých úhlů. Například Ústav výzkumu globální změny AV ČR, který se zabývá komplexním vědeckým výzkumem globálních změn a jejich projevů, vzal návštěvníky Noci vědců do lesů.

 „Kde jinde než v lese si povídat o lese? Změna klimatu, její projevy a dopady byly pro návštěvníky Experimentálního ekologického pracoviště na Bílém Kříži určitě zajímavým tématem. Řada z nich vážila cestu pěšky po turistických trasách, a to navzdory nepříznivému počasí, které nepřesáhlo teplotu deseti stupňů Celsia,“ říká za Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Hana Šprtová.

Návštěvníci se mohli už tradičně vžít do role vědců a ti nejmenší si třeba na Mendelově univerzitě v Brně vyzkoušeli i povolání lesníků, myslivců, poznávali život v lese, učili se, kam na houby nebo lesní plody. Ve výčtu zhruba 1500 programových položek nechyběly ani odpočinkové zóny. Na VUT v Brně tak mohli lidé oddechnout v Útulně Fakulty stavební.

„Podle návštěvníků byla hodně útulná. Postavili ji naši tři studenti, kteří pro ni našli inspiraci ve Skandinávii. Je to stavba k odpočinku v přírodě, která v sobě snoubí dřevo a plast z nasbíraného odpadu. Člověka ochrání před nepřízní počasí, ale také před uspěchanou dobou moderní civilizace. Naše Útulna na sobě nese víc než půl tuny recyklovaného plastového odpadu,“ přibližuje za VUT v Brně Kamila Vymyslická.

Letošní ročník Noci vědců ale nepřinesl jen rekordní návštěvnost. Zajímavá čísla zaznamenali také správci celonárodního webu a distributoři aplikace pro chytré telefony.

„V pátek na náš web zavítalo 54 tisíc unikátních návštěvníků. Naši aplikaci pro chytré telefony na platformě Android a iOS si pak stáhlo bez mála 4500 uživatelů,“ přibližuje webmaster a tvůrce aplikace Lukáš Novák.

Ostravský tým národního koordinátora Noci vědců, který tvoří zástupci Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava, bude v následujících týdnech jednat o pokračování v roli národního koordinátora Noci vědců pro rok 2020.

 

„Velmi rádi bychom se o tuto roli znovu ucházeli a navázali tak na dvouletou práci. Věříme totiž, že pořád máme v rukávu řadu trumfů, díky kterým může mít Noc vědců, ještě větší jméno. Obliba akce totiž stále stoupá, daří se nám oslovit nejen studenty a odbornou veřejnost, ale i široké spektrum lidí v čele s rodinami s dětmi. Za to samozřejmě patří díky našim partnerům, bez nichž by nic z toho nebylo možné. Díky jejich finanční i materiální podpoře jsme totiž mohli akci posunout o velký kus dál,“ uzavírá za ostravský tým národního koordinátora Noci vědců Jitřenka Navrátilová.

 Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Do Noci vědců 2019 byla v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena byla také menší města jako Rychnov nad Kněžnou, Dolní Dobrouč, Soběslav nebo Staré Hamry.

 

Created: 3. 10. 2019
Category:  Official statements
Entered by:  Ing. Petra Halíková
Department: 9920 - Public Relations
Back